Palladium země České se vrací na Velehrad
Palladium země České je měděný, silně pozlacený a orámovaný reliéf Madony s dítětem, 19 cm vysoký a 13,5 cm široký. Své stálé místo má ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Jeho význam je srovnatelný s korunovačními klenoty. Palladium země České je známé po celém světě.
Z historie Palladia
V těžkých dobách hrálo v našich dějinách významnou roli. Palladiu je tradičně připisována ochranná moc nad naší vlastí. Podle tradice jde o dar, který obdržela svatá Ludmila při křtu s knížetem Bořivojem od prvního moravského arcibiskupa svatého Metoděje právě na Velehradě. Palladium je připomínáno v souvislosti s cyrilometodějskou misií jako garant české státnosti.
Palladium sehrálo svou roli i v nejtěžších dobách minulého století. Po osvobození z nacistického područí putovalo do katedrály svatého Víta. V roce 1950 se originál Palladia dostal za mříže Státní bezpečnosti, aby se v době pražského jara mohlo navrátit do Staré Boleslavi.
„Naše slavnost na Velehradě, kde podle tradice působili svatí Cyril a Metoděj, vyjadřuje naději do budoucna. A to v roce, kdy si připomínáme 30. výročí pádu totality a návratu svobody do naší vlasti,“ uvádí arcibiskup Jan Graubner.
Vzácnosti na Velehradě
Palladium země České není jedinou vzácností, která se na Velehradě objeví. V loňském roce jsme měli u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí od zasvěcení národa Panně Marii na Velehradě možnost uctít relikvii Svatovítského pokladu – lebku sv. Ludmily. Jedná se o jeden z nejvzácnějších skvostů Svatovítského pokladu, který je k vidění jen jednou v roce na Pražském hradě, 16. září na svátek svaté Ludmily. „První česká svatá a patronka naší země loni obě výročí propojila a po mnoha staletích se vrátila na posvátný Velehrad. A letos se vrátí i Palladium země České. Připravujeme se tak na významné výročí sv. Ludmily (v roce 2021),“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle.
(Zdroj: Velehrad 2019)