V Mnichově zahájí proces blahořečení teologa Guardiniho a novináře Gerlicha

27.10.2017 12:00
V sobotu 16. prosince bude v Mnichově zahájena diecézní fáze procesu blahořečení teologa Romana Guardiniho a historika a novináře Fritze Michaela Gerlicha. Informuje o tom arcidiecéze Mnichov-Freising.

Foto: Romano Guardini v roce 1955, © Katholische Akademie in Bayern

„Církevní otec 20. století.“ Tak pojmenovala Romana Guardiniho autorka jeho životopisu Hanna Barbara Gerlová. Německý teolog s italskými kořeny ovlivnil 2. vatikánský koncil, myšlení papeže Benedikta XVI. i jeho nástupce Františka. Jeho současník, historik a novinář Fritz Michael Gerlich byl výrazným odpůrcem nacistického režimu, za což byl odvezen do koncentračního tábora v Dachau a zde zastřelen.

Diecézní fázi beatifikačního procesu obou mužů zahájí kardinál Reinhard Marx v sobotu 16. prosince 2017 v mnichovské katedrále Frauenkirche. Následně bude zkoumán život Guardiiho a Gerlicha, jejich spisy, vyslechnou se také svědci popř. prozkoumá případný zázrak.

Guardini se narodil roku 1885 v italské Veroně, avšak krátce po narození se jeho rodina přestěhovala do Mohuče. Na kněze byl vysvěcen roku 1910 a o pět let získal doktorát z teologie. Tématem jeho práce byl sv. Bonaventura.

Za nacistického režimu mohl působit pouze jako soukromý učitel. Vedl přitom hnutí mládeže Quickborn, které se stalo zdrojem inspirace pro skupinu Bílá růže. Ta se rozhodla nenásilně oponovat nacistickému režimu, její přední členové byli následně popraveni.

Romano Guardini učil později filosofii náboženství v Berlíně, Tübingenu a Mnichově. Zdravotní problémy mu v roce 1962 znemožnily nadále vyučovat a účastnit se 2. vatikánského koncilu. Jeho myšlenky liturgické obnovy byly však výrazným zdrojem inspirace, především kniha „Duch liturgie“. Guardini zemřel 1. října 1962. Mezi jeho díla se řadí také série promluv s názvem „Pán“.

Historik a novinář Fritz Michael Gerlich (1883-1934) byl historikem a novinářem. Ve 20. letech působil jako šéfredaktor deníku Münchner Neuesten Nachrichten, předchůdce současných Süddeutschen Zeitung. Jako vydavatel vystupoval proti nacismu a stal se jedním z nejostřejších Hitlerových kritiků. Po seznámení se s  mystičkou Terezií Neumannovou konvertoval ke katolicismu a svůj odpor vůči nacismu začal stavět na sociálním učení církve. Kvůli svým postojům byl roku 1933 uvězněn, následně převezen do koncentračního tábora Dachau, kde byl zavražděn.

(zdroj: Acistampa, Arcibiskupství Mnichov-Freising)