Papež František mladým: Nebuďte předčasnými důchodci

29.07.2016 13:00
Papež František se ve čtvrtek poprvé odficiálně přivítal s účastníky Světových dnů mládeže. Nebuďte jako předčasní důchodci, vzkázal jim. Dopoledne stihl navštívit také poutní místo Čenstochovou, kde sloužil mši u příležitosti 1050. výročí křtu Polska.

Catholic Church England and Wales / CC BY-NC-SA

Po ranní návštěvě ženského kláštera kongregace Obětování Panny Marie a nemocného kardinála Františka Macharského v krakovské nemocnici se papež František vypravil do poutního místa Čenstochová. Zde sloužil slavnostní liturgii na poděkování za 1050. výročí křtu Polska.

Čenstochová

Čenstochová, která leží asi 120 kilometrů od Krakova, patří k nejznámějším poutním místům na světě. V tamním klášteře Jasná Hora se nachází ikona "Černé Madony". Obraz Panny Marie Čenstochovské, starý 600 let, je v Polsku považován za národní svátost a papež se u něj chce pomodlit, jak to každý rok činí miliony poutníků.

Pán si nezachovává odstup, nýbrž je blízký a konkrétní, je mezi námi a stará se o nás, aniž by rozhodoval místo nás a aniž by řešil mocenské záležitosti. Raději se totiž nechá obsáhnout tím, co je maličké, na rozdíl od člověka, který má tendenci chtít stále něco většího. Být přitahováni mocí, velikostí a viditelností je tragicky lidské a je to velké pokušení, které se chce vetřít všude.

Darovat se druhým, anulovat odstup, přebývat v maličkosti a konkrétně spočinout ve všednosti – to je znamenitě božské. Bůh nás tedy zachraňuje tím, že se stává maličkým, blízkým a konkrétním. Bůh se především činí maličkým. Pán ‚tichý a pokorný srdcem‘ (Mt 11,29) preferuje maličké, kterým je zjeveno Boží království (Mt 11,25). Oni jsou v jeho očích velcí a k nim obrací svůj zrak (srov. Iz 66,2). Je si oblíbil, protože odporují pýše života,“ řekl přítomným František.

Celá homilie k přečtení ZDE

Po několika bouřlivých aplausech se František vydal zpět do Krakova, aby se poprvé oficiálně přivítal se všemi účastníky Světového dne mládeže, i když už jich během přejezdů mnoho pozdravil ze svého papamobilu. Do parku Błonia, kde se konala slavnostní ceremonie, však přijel tentokrát netradičně – městskou tramvají, v níž cestoval společně s patnácti handicapovanými osobami a jejich průvodci.

Když papež František dorazil, následovalo tradiční procesí s vlajkami, jež nesli mladí lidé ze zemí celého světa. Po četbě z Lukášova evangelia o příběhu sester Marty a Marie si vzal slovo František.

“Milosrdenství má vždycky mladou tvář.”

Konečně se setkáváme,“ řekl. „Je to dar z nebe vidět mnohé z vás, kteří se svým tázáním snažíte, aby se věci změnily. Je krásné a těší mne u srdce, když vidím vaši vitalitu. Církev na vás dnes hledí a chce se od vás učit, aby obnovila svoji důvěru v Otcovo Milosrdenství, které má stále mladou tvář a nepřestává nás vybízet k účasti na Jeho království. Znám nadšení, které vkládáte do svého poslání, a dovolím si opakovat: milosrdenství má vždycky mladou tvář. Slitovné srdce má totiž odvahu vzdát se pohodlí; slitovné srdce dovede být útočištěm těch, kdo nikdy neměli domov anebo jej ztratili, umí vytvářet prostředí domova a rodiny pro ty, kdo museli emigrovat, je schopno něhy a soucitu.“

Bolí mne, když potkám mladé lidi, kteří vypadají jako předčasní důchodci, kteří se vzdali před bojem, chodí se skleslou tváří a jsou bytostně znudění a nudní zároveň.“ dodal Svatý otec. „Sešli jsme se proto, abychom si navzájem pomáhali, protože si nechceme dát ukrást nejlepší léta, energii a sny falešnými představami,“ řekl k závěru.

Park pojmul na 600 tisíc lidí, zájemců o účast bylo ale mnohem více, dle polských agentur přes 1 milion. Světové dny mládeže začaly v Krakově v úterý a vyvrcholí nedělní mší svatou, kam se chystá na 2 miliony lidí.

(zdroj: Radio Vaticana, ČTK)