Představitelé státu a samosprávy ČR ve Vatikánu

16.11.2017 08:21
Ve středu 15. listopadu se česká delegace, kterou vedla I. místopředsedkyně Senátu PČR senátorka Miluše Horská, náměstek ministra zahraničních věcí ČR Václav Kolaja, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk setkala s papežem Františkem. Přítomen byl též velvyslanec ČR u Svatého stoce Pavel Vošalík a kardinál Dominik Duka OP.

Foto: Markéta Kubátová

Politiky doprovázel stočlenný sbor studentů z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a cimbálová kapela ze Stojanova gymnázia z Velehradu. 

Cesta byla uspořádána ke státnímu svátku 17. listopadu, který je v ČR Dnem boje za svobodu a demokracii. Členové delegace svojí přítomností připomněli význam mladých lidí v české novodobé historii při obraně demokracie a též vyjádřili podporu papeži Františkovi, kterému leží na srdci mladí lidé. Zvláště mladí účastníci setkání mu poděkovali za světové dny mládeže a připravovanou synodu o mladých lidech.

Představitelé delegace se pak odpoledne setkali se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a jednali i s prefektem Dikasteria pro laiky, rodinu a život kardinálem Kevinem Josephem Farrellem. Oběma blízkým spolupracovníkům papeže projevili svou vděčnost v případě, že by František zvolil jako místo Světového dne mládeže v roce 2022 Českou republiku a Prahu. Zároveň byla vyslovena připravenost české strany zorganizovat tak velké a významné setkání mládeže. 

Světové dny mládeže se konají jednou za tři roky a je pravidlo, že se střídá evropské a mimoevropské státy. Nejbližší Světový den mládeže je plánován na leden 2019 v Panamě.

(Autorka: Anna Brabcová, Sekce pro mládež ČBK)