SDM v Krakově: Bezpečnost mladých lidí je prioritou

26.06.2016 13:00
Jedna z nejvýznamnějších církevních událostí tohoto léta bude dobře zajištěna, možná rizika spojená s návštěvou papeže Františka v Polsku na Světovém dni mládeže eliminujeme, říkají organizátoři.

iIustrační foto: Pixabay

 

Na 20 000 polských policistů by mělo koncem července zajištovat bezpečnost Světového dne mládeže v Krakově. Zástupcům médií to sdělil podsekretář Ministerstva vnitra Polska Sebastian Chwalek. Kromě toho se počítá s nasazením vice než 2 400 hasičů a 1 500 členů pohraniční stráže.

Že tato význačná akce bude velmi dobře připravena, ujištuje i Beata Kempa, šéfka kanceláře premiéra a vládní zmocněnkyně pro Světový den mládeže. Případná rizika týkající se papežské návštěvy v Polsku a Světového dne mládeže mají být vyloučena. Na hranicích se sousedními členskými státy Evropské unie zavede Polsko dočasně od 4. července do 2. srpna kontroly totožnosti.

Na letištích v Krakově a hornoslezských Katovicích budou celníci půsbit ve spolupráci s kolegy z Portugalska, Itálie, Belgie a Španělska. Místo závěrečné bohoslužby s papežem Františkem v areálu Brezgi u Krakova bude navíc pokryto deseti mobilními vysílači.

Na Světovém dni mládeže, který bude probíhat ve dnech od 26. do 31. července, se očekává účast až ke dvěma milionům poutníků. Katolická církev slaví díky iniciativě papeže Jana Pavla II. (1978-2005) od roku 1986 každé dva až tři roky Světový den mládeže. Tato akce se pořádá střídavě v menším měřítku, jako tomu bylo v letech 2014 a 2015, kdy se slavila na úrovni diecézí, a střídavě jako velké setkání – tak jako tomu bude letos v Krakově.

 

Otázka bezpečnosti je pro polské organizátory prioritou, proto od začátku příprav úzce spolupracují s polskými bezpečnostními složkami. „V době konání Světového dne mládeže (SDM) bude v Krakově v pohotovosti asi 6500 policistů a minimálně 3000 vojáků, podporovat je bude také 2400 profesionálních hasičů a asi 7000 hasičů dobrovolných,“ sdělil ředitel Krajského velitelství Policie v Krakově Tomasz Miłkowski.

„Polští organizátoři nám potvrdili, že i menší skupiny a jednotlivé farnosti budou hlídány policií a jinými bezpečnostními složkami,“ doplnila Anna Brabcová ze Sekce pro mládež ČBK.

Čeští organizátoři navštívili v minulém týdnu také farnost Mogila, kde bude během SDM České národní centrum, v blízkosti zdejšího poutního kostela budou mít čeští mladí ubytovaní. Prostor kolem kostela a kláštera jim potom poskytne další potřebné zázemí.

Máme nejlepší podmínky, které jsme kdy na SDM měli, bratři cisterciáci nám vycházejí vstříc ve všech našich požadavcích,“ komentuje ředitel Sekce pro mládež ČBK P. Jan Balík.

Na SDM je v tuto chvílí z České republiky přihlášeno více než 5000 mladých lidí, přes 3000 z nich se chystá i na předprogram SDM v různých diecézích. Přihlašovat se je možné do 30. 6. na webových stránkách krakov2016.signaly.cz.