Setkání křesťanské mládeže zaplnilo Olomouc

21.08.2017 09:20
V neděli 20. srpna 2017 vyvrcholilo Celostátní setkání mládeže (CSM) v Olomouci. Šestidenní program pro mladé lidi se nesl v duchu modlitby, přednášek, workshopů, výtvarných dílem i sportu. K mladým účastníkům promluvila při různých příležitostech také většina českých a moravských biskupů.

Foto: Člověk a víra

V sobotu přijely na setkání i rodiny a počet lidí se tak zvýšil o přibližně 2 tisíce lidí; branou místa konání v tzv. Korunní pevnůstce tak v minulém týdnu prošlo více než 8.000 účastníků akce.

Úplně poprvé bylo pro návštěvníky připraveno EXPO povolání, kdy se v sobotu odpoledne se na Horním a Dolním náměstí představilo více než 50 nejrůznějších hnutí, řeholí nebo církevních organizací. Bylo to také vůbec poprvé, kdy se něco takového v tak velkých rozměrech podařilo zorganizovat v rámci setkání mladých. Své brány otevřelo účastníkům CSM také sedm olomouckých klášterů, kde si řeholníci připravili nejrůznější programy a představili jim život ve svých komunitách.

Něco čísel

Mezi účastníky bylo 60 % žen a 40 % mužů, průměrný věk mladých lidí se pohyboval okolo necelých 19 let, přes 2500 účastníků bylo také na Světovém dnu mládeže v Krakově. Nejvíce návštěvníků přijelo z olomoucké arcidiecéze – přes 1800, následovala brněnská diecéze s asi 1400 lidmi, z ostravsko-opavské a královehradecké diecéze přijelo přibližně 900 účastníků, téměř 500 mladých pochází z pražské arcidiecéze, českobudějovická diecéze měla na setkání přes 250 zástupců, litoměřická téměř 150, z plzeňské diecéze přijelo asi 60 mladých. (Čísla jsou včetně kněží, zasvěcených osob a přípravného týmu, nejsou v nich zahrnuti hosté ze zahraničí – hlavně Polska a Slovenska)

Podrobnější statistiky hledejte na facebookovém profilu setkání.

Rekapitulace

Mottem akce bylo heslo: „Nebojte se“ a jeho prostřednictvím akce různými formami vyzývala mladé, aby se především nebáli být sami sebou, ale také se nebáli budoucnosti a různých obtíží, které je mohou v životě potkat.

Celostátní setkání mládeže probíhá v duchu Světových dnů mládeže a koná se v České republice přibližně jednou za pět let. Naposledy bylo v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou, předtím v roce 2007 v Táboře.Letos se konalo pošesté.

Další podrobnosti hledejte na https://olomouc2017.signaly.cz/, atmosféru setkání si můžete připomenout například na YouTube. O akci na svém webu mj. informovalo i Arcibiskupství olomoucké.

(Zdroj: Anna sýkorová, tisková mluvčí CSM 2017)