Oslava premonstrátského jubilea na Strahově

05.05.2021 20:00

Premonstrátský řád o letošních Vánocích oslaví 900 let od svého vzniku a prvních slibů svatého Norberta a jeho následovníků. V sobotu 1. května 2021, o svátku přenesení ostatků sv. Norberta na pražský Strahov roku 1627 se uskutečnily právě v této kanonii první z několika řádových oslav jubilea. Slavnou mši svatou v opatské bazilice Nanebevzetí Panny Marie v 10 hodin celebroval litoměřický biskup Jan Baxant.

Foto: Kanonie premonstrátů v Nové Říši

„Tolik opatů pohromadě jsem snad ještě neviděl,“ zavtipkoval na začátku mše biskup Baxant. Slavnosti se totiž zúčastnili kromě strahovských opatů Daniela a Michaela také opaté z premonstrátských klášterů na území České republiky. Z účasti na této bohoslužbě se omluvil kvůli současné situaci opat Ambróz Martin Štrbák ze slovenského Jasova a sestry z Kongregace na Slovensku.

Na závěr mše svaté předal opat Daniel biskupu Baxantovi stříbrnou pamětní medaili. Předáním zlaté jubilejní medaile pak také poděkoval svému předchůdci, opatu Michealovi Pojezdnému.

Kvůli epidemické situaci byla účast na bohoslužbě omezena pro pozvané hosty za dodržení všech platných opatření. Veřejnost mohla mši svatou i večerní nešpory sledovat přes přímý přenos na YouTube profilu strahovského kláštera, kde zájemci najdou i jejich záznam.

Večer v 18 hodin bratři slavili slavnostní nešpory, kterým předsedal arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Ten v promluvě připomenul důležitost události přenesení ostatků zakladatele řádu svatého Norberta roku 1627 z Magdeburgu na Strahov.

„Přítomnost sv. Norberta v naší zemi jako zemského patrona, jako postavy muže, který má starost a bdí nad jejím duchovním životem, to není okrajová záležitost. Můžeme se podívat na církevní mapu, kde uvidíme, jaké bylo množství opatství a jak veliký počet vašich předchůdců evangelizoval a udržoval nejenom duchovní život v rámci české a moravské provincie.“ řekl kardinál Duka a na závěr poděkoval všem premonstrátům: „Za každý odvážný a dobrý krok, díky vám!“
 
Další oslavy v rámci československé cirkárie se budou konat 29. května 2021 v Nové Říši. 

Zdroj: TZ Kanonie premonstrátů v Nové Říši